Wyłazy dachowe - łazienka na poddaszu

 

łazienkaJeszcze parę lat temu poddasze niechlubnie kojarzyło się z miejscem, w którym Polacy mieszkający w domkach jednorodzinnych składowali różne niepotrzebne rzeczy i do którego nigdy nie zaglądali. Dziś takie postrzeganie zaczęło się zmieniać na tyle, że dla niektórych mieszkańców poddasze to najciekawsze i najbardziej funkcjonalne miejsce w domu. Wydaje się jednak, że wciąż zdania podzielone są co do tego, co ma znajdować się w tym miejscu. Niektórzy upodobali sobie na poddaszu sypialnie lub pokoje dziecięce. Niesamowity urok miejsca sprawia, że w niektórych domach poddasze funkcjonuje jako odrębne mieszkanie, w którym mieszkają na przykład dzieci właścicieli ze swoimi rodzinami. Ostatnio modne stało się wszakże urządzanie łazienek na poddaszu. Te ostatnie nie jest jednak zaaranżować tak łatwo jak sypialnię czy pokój dla dziecka. Przy odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni staje się to jednak proste, sprawne i przyjemne.

 Dojście na poddasze nie musi być skomplikowane

Wiele osób sądzi dziś, że jedynym wyjściem na praktyczne dostanie się na poddasze jest użycie zwykłych schodów. Te ostatnie zajmują jednak wiele miejsca, które można przeznaczyć na przykład na postawienie kanapy, regału z książkami czy innego ozdobnego elementu, na przykład kwiatów. Istnieją inne rozwiązania, które pomogą praktycznie i szybko dostać się na poddasze, a jednocześnie zapewnić odpowiednią ilość przejścia na korytarzu. Pierwszym sposobem jest wybór schodów kręconych. Taka opcja nie wchodzi jednak w grę wtedy, gdy w domu znajdują się dzieci, ponieważ tego rodzaju konstrukcje mogą być dla nich niebezpieczne. Naturalnym będzie fakt, iż mniejsze dzieci uwielbiają biegać i bawić się w domu – nawet jeśli rodzice tego zabronią. O wiele bezpieczniej zdecydować się więc na tak zwany wyłaz, który zostaje zamontowany w suficie pomieszczenia pod poddaszem, a więc również na podłodze tego ostatniego. Najważniejsze jest to, by odpowiednio dobrać model do wyłazu do swojego poddasza. Uniwersalnym modelem jest na przykład Wyłaz FAKRO WGI, którego parametry można łatwo znaleźć przez internet.

Łazienka powinna być praktyczna, ale także klimatyczna i klasyczna

Każda łazienka powinna być nie tylko praktyczna, ale także przytulna, aby każdy domownik chętnie w niej przebywał. Pomieszczenie na poddaszu buduje niepowtarzalny klimat, między innymi dzięki skośnym ścianom czy dachowym oknom. Tak naprawdę nie trzeba więc robić wiele, by doskonale zaaranżować taką łazienkę. Wystarczy dobrze dobrany sprzęt, na przykład trójkątna wanna przy skośnej ścianie czy prysznic z hydromasażem na przeciwnej.

Zanim rozpocznie się aranżacja poddasza zawsze należy pamiętać o tym, by zbudować do niego dobry dostęp. Dziś zamiast zajmujących dużo miejsca schodów popularne stają się wyłazy, które doskonale imitują schody, a w dodatku zajmują niewiele przestrzeni. Urządzanie łazienki powinno wiązać się z poczynieniem wszelkich wymiarów, które zapobiegną niemiłych niespodzianek po zakupie sprzętów. Wbrew pozorom pomieszczenia na poddaszu nie są zbyt wymiarowe i trzeba uważać na to, co się tam umieszcza. Na szczęście dziś można korzystać nie tylko z usług fachowych architektów wnętrz, ale także zakupić przygotowywane przez profesjonalny zespół czasopisma architektoniczne, w których często znajdują się wskazówki dotyczące aranżacji wnętrz. Co istotne, często znajdziemy tam nie tylko rady dotyczące samego poddasza czy łazienek, ale także innych domowych pomieszczeń i zewnętrznej części domu.