Blachy perforowane – jakie jest ich zastosowanie?

Z pewnością wielu z nas zadaje sobie pytanie, czym jest blacha perforowana i dlaczego jest ona materiałem tak popularnym. Wielu z nas pyta, gdzie można wykorzystać ten kawałek niepozornego materiału. Otóż okazuje się, iż jest to materiał przyszłości i ma wiele zastosowań, o których warto wspomnieć.

Blachy perforowane to zazwyczaj szary materiał wykonywany ze stali zwykłej, tudnościeralnej, ocynkowanej, nierdzewnej, kwasoodpornej, żaroodpornej z aluminium, miedzi, mosiądzu czy brązu. Różnią się od siebie nie tylko rodzajem materiału z którego są wykonane, ale także perforacją, czyli rodzajem oczek – od okrągłych, poprzez kwadratowe, podłużne, prostokątne, sześciokątne i ozdobne. Jak można się domyślić ta różnorodność ich budowy sprawia, że blachy możemy wykorzystywać w różny sposób, w różnych gałęziach przemysłu. Zastosowanie blachy jest nieomal nieograniczone. Mogą bowiem nie tylko spełniać funkcję ozdobną, ale także zmniejszać wagę, obniżać poziom hałasu, czy być stosowane w zakładach pracy, w których panują ekstremalne warunki, np. w hutach. Blachy perforowane pełnić mogą także funkcję filtracyjną, jako element sit przesiewowych, czy antypoślizgową.

Jeżeli pragniemy osiągnąć bardziej estetyczny efekt warto zastosować lśniącą, trwałą blachę kwasoodporną, która jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, dlatego też idealnie sprawdzi się na zewnątrz w budowie balustrad, ogrodzeń i wszelkiego rodzaju ław, krzeseł czy koszy na śmieci, które znajdują się na otwartej przestrzeni. Tak zwana branża wzornicza jest więc prawdziwym rynkiem zbytu dla blach perforowanych. Tym bardziej, że często także blacha perforowana wykorzystywana jest do produkcji sufitów podwieszanych, schodów, paneli, obudowy oświetlenia oraz elewacji i bram budynków. Ze względu na swoje niewątpliwe walory blacha często bywa wykorzystywana do produkcji ekranów dźwiękochłonnych. Dzięki dużej odporności i trwałości bywają także one wykorzystywane w produkcji sortowników, filtrów ochronnych, paliwowych czy jako zabudowa grzejników.