Turbosprężarka, jak o nią dbać?

 

Każdy kierowca chciałby mieć bezawaryjny samochód, który nie wymaga dużych nakładów finansowych przeznaczonych na jego utrzymanie i naprawę. Najważniejszym elementem w pojazdach jest silnik. Jest to serce, o które trzeba dbać podobnie, jak w organizmie człowieka. Na sprawne działanie silnika składa się wiele elementów, a jednym z nich jest turbosprężarka, dlatego dzisiaj przybliżę wam trochę temat przyczyn jej usterek i powiem jak prawidłowo o nią dbać.

 

Dlaczego moja turbosprężarka nie działa?

Częstym powodem usterek turbo w samochodach jest nieodpowiednie uruchamianie i wyłączanie silnika. Sprzęty lepiej działają gdy się rozgrzeją, dlatego nie powinno się ruszać zaraz po odpaleniu samochodu. Przez pierwsze kilkadziesiąt sekund w kanały turbosprężarki dostaje się olej, który usprawnia jej pracę, dlatego jeśli nie pozwolimy przez kilka chwil na odpowiednie zalanie kanałów, może to powodować tarcie, które szkodzi turbosprężarce. A co z wyłączaniem samochodu? Po zatrzymaniu się, powinniśmy również odczekać dwadzieścia lub trzydzieści sekund, aby wszystkie elementy silnika zdążyły się odpowiednio schłodzić. Dodatkowego wysiłku wymaga zjeżdżanie na postój po długiej męczącej dla silnika trasie. Wtedy należy zadbać o schłodzenie turbo już w takcie jazdy. Aby to zrobić, to przed przystąpieniem do zjazdu na postój zaleca się zmniejszenie obrotów silnika, co w zanacznej mierze pozwoli turosprężarce się schłodzić. W ten sposób nie dojdzie do nagłego wychłodzenia, co również sprzyja zdrowiu turbo.

 

Aby turbodoładowanie działało jak należy przez długi czas, niezbędna jest troska o czysty, niewyeksploatowany olej. Należy odpowiednio dbać o jego czystość i wymieniać go co 15 tysięcy kilometrów. Również dobór oleju do silnika jest ważny. Nie powinniśmy zdawać się na intuicję, ale poradzić się eksperta.

 

Jak dbać o turbodoładowanie samochodu?

  • Ważne jest, aby regulanie sprawdzać poziom ciśnienia oleju i w razie potrzeby uzupełniać, ale jedynie produktem wysokiej jakości.

  • Aby uniknąć awarii ważna jest również konserwacja filtrów powietrza i oleju

  • Zawsze PAMIĘTAJ o wyłączeniu silnika po upływie minimum 30 sekund od zkończenia jazdy oraz o rozpoczęciu podróży po kilkudziesieciu sekundach od uruchomienia silnika.

 

Regeneracją turbosprężarek zajmuje się obecnie coraz więcej firm, ponieważ problemy z jej działaniem stały się bardzo powszechym zjawiskiem. Jeśli chcesz, aby twój samochód działał przez długi czas, a jego ciągłe naprawy nie nadwyrężyły twojego portfela, pamiętaj o powyższych radach w codziennym użytkowaniu twojego samochodu.