Tapety z włókna szklanego

 

Odpowiednio zaaranżowane wnętrze wpływa nie tylko na praktyczne aspekty życia człowieka. W dużej mierze jest również odpowiedzialne za samopoczucie domowników, pracowników czy konsumentów (gdy mowa na przykład o powierzchniach handlowo-użytkowych). Na samą aranżację mają z kolei wpływ nie tylko odpowiednio dobrane meble czy dodatki, ale również materiały wykończeniowe. Te ostatnie stanowią tło i jednocześnie podstawę każdego remontu czy urządzania jakiejkolwiek przestrzeni. W ostatnim czasie bardzo popularnym materiałem wykończeniowym na ścianę stały się tak zwane tapety z włókna szklanego. Wspomniany rodzaj okładziny naściennej jest wart uwagi nie tylko ze względu na swoje walory funkcjonalne, ale również ze względu na wysoką estetykę. Co więcej, zamontowanie tapety na ścianie wcale nie jest tak trudne, jak w przypadku innych materiałów naściennych. Warto zatem przy okazji remontu wiedzieć, czym charakteryzuje się wspomniana okładzina i w jaki sposób można ją szybko oraz solidnie na ścianę położyć.

Cechy charakterystyczne tapety z włókna szklanego

Na specyfikę tapet z włókna szklanego składa się szereg cech wyróżniających materiał na tle innych produktów do wykończenia ścian. Tapety z włókna są przede wszystkim bardzo trwałe. To właśnie o tej zalecie najczęściej myśli się w kontekście wspomnianego materiału. Raz położona tapeta może służyć użytkownikom przez kilkadziesiąt lat (większość producentów wskazuje na pięćdziesiąt lat). Atrakcyjny wygląd to z pewnością kolejny plus wspomnianych tapet naściennych. Oprócz funkcjonalności pojawia się również estetyka, która wiele osób kieruje się przecież podczas aranżowania pomieszczeń mieszkalnych, biurowych czy handlowych. Tapety z włókna szklanego są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz na działania kwasów, wody, pary wodnej czy innych substancji, z którymi ściana podczas użytkowania może mieć styczność. Z tego powodu tapetę można kłaść nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w łazienkach i kuchniach. Ważną zaletą włókna szklanego jest także niepalność i odporność na drobnoustroje (między innymi różnego rodzaju grzyby i wilgoć). 

Położenie tapety z włókna szklanego na ścianę

tapety z włókna szklanegoJeśli chodzi podłoże, do którego tapeta może przylegać, tak naprawdę ograniczenia są bardzo niewielkie. Materiał bez większych problemów można położyć na powierzchni betonowej, tynkowanej czy złożonej z popularnych płyt kartonowo-gipsowych. Doskonale sprawdzają się również w przypadku ścian drewnianych i metalowych. Niekiedy wykorzystuje się je również do przykrywania powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych. Aby położyć samodzielnie tapety z włókna szklanego, należy zakupić specjalny klej. W internecie można znaleźć bardzo przydatne kalkulatory, które – uwzględniwszy metraż pokoju oraz liczbę okien i drzwi – są w stanie wyliczyć, jaka ilość kleju oraz tapet jest w określonej sytuacji potrzebna. Warto również zaznaczyć, że często tapety z włókna szklanego są przez właścicieli domów czy mieszkań malowane. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, ponieważ co jakiś czas zmiana aranżacji wnętrza poprzez przemalowanie pomieszczenia jest jak najbardziej pożądana. Ważny jest z drugiej strony fakt, że podczas kolejnych remontów tapeta pozostaje na ścianie. 

Jak położyć tapetę sprawnie i skutecznie? Przede wszystkim trzeba pozbyć się materiałów, które wcześniej przylegały do ściany. Jeśli chodzi o ewentualne dziury i szpary występujące w ścianach, dla maksymalnego efektu końcowego warto użyć szpachli w przypadku pęknięć większych niż kilka milimetrów. Zakupioną wcześniej tapetę warto przed remontem poprzycinać. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu już podczas właściwego remontu. Klej najlepiej i najłatwiej nakładać wałkiem malarskim. Dzięki temu powierzchnia będzie „oklejona” równomiernie. Trzeba pamiętać również o tym, by kleju używać na bieżąco i za jednym razem nie malować nim całej ściany (wyschnie zanim zdążymy przykleić tapetę). Ostatnim krokiem jest pomalowanie tapety na wybrany kolor. Tutaj dowolność właściciela pomieszczenia w zasadzie nie zna granic. 

Wykorzystanie tapety z włókna szklanego

Co ciekawe, wspomniany materiał wcale nie jest nowością na polskim rynku. Od wielu lat tapety z włókna szklanego można spotkać między innymi w budynkach pełniących funkcje publiczne. Są to między innymi szpitale, szkoły, różnego rodzaju urzędy czy instytucje. Swoją popularność w wymienionych przestrzeniach materiały zyskały głównie ze względu na wysoką trwałość, sięgającą nawet kilkadziesiąt lat użytkowania. Warto jednak zauważyć raz jeszcze, że obok wysokiej solidności wykonania w przypadku włókna szklanego pojawia się również aspekt estetyczny. 

Tapety z włókna szklanego z pewnością jeszcze przez długi czas będą wiodły na rynku remontowo-budowlanym prym. Wysoka trwałość tego  materiału sprawdza się w wielu sytuacjach. Nie tylko jeśli mowa o pomieszczeniach mieszkalnych, ponieważ tapety z włókna szklanego doskonale funkcjonują również w budynkach przeznaczonych do użytku społecznego.