Sztućce gastronomiczne

Każda, nawet najmniejsza potrawa zasługuje na odpowiednią oprawę w postaci wspaniałego podania. Tłem dania jest nie tylko piękny obrus, starannie dobrana zastawa porcelanowa, szkło i serwetki, ale również srebro stołowe. Sztućce gastronomiczne są detalem, ale nie mniej ważnym niż reszta elementów kompozycji na stole. Ich wzornictwo powinno być idealnie dostosowane do charaktery całości, zarówno do samej potrawy, jak i reszty nakrycia.

Istnieje wiele firm na rynku polskim i światowym, które oferują sprzedaż sztućców na potrzeby działalności gastronomicznej, dla właścicieli restauracji, kawiarni czy hoteli oraz dla pojedynczych gospodarstw domowych. Możemy nabyć zarówno bardzo rozbudowane komplety sztućców oraz mniejsze, a także pojedyncze elementy zestawów. Przy wyborze srebra stołowego warto zwrócić uwagę na jakość materiału. Zazwyczaj sztućce gastronomiczne wykonywane są wysokiej jakości stali 18/10, które są wysoce odporne na wyginanie i łamanie oraz utratę połysku podczas nieustannego zmywania w zmywarkach przemysłowych. Srebro stołowe jest dostępne w wielu wariantach do wyboru. Możemy zdecydować się na sztućce gastronomiczne polerowane na wysoki połysk lub satynowe, gładkie lub zdobione złotym ornamentem. Komplety pakowane są w eleganckie walizki wyścielane materiałem, dzięki czemu stanowią doskonały prezent na każdą uroczystą okazję. Sztućce gastronomiczne nadają wyrazu każdemu nakryciu. W zależności od wybranego wzornictwa mogą być wspaniałą dekoracją prostej porcelany lub stanowić uzupełnienie stylowej kompozycji o świątecznym charakterze. Minimalistyczne srebro stołowe urzeka swoją prostotą i solidnym wykonaniem.

Spośród najbardziej znanych producentów srebra stołowego wyróżnić możemy holenderską firmę Amefa, belgijską Berghoff, czeską Toner oraz polskie Gerlach i Hefra.

Amefa jest wiodącym na rynku holenderskim producentem srebra stołowego. Wykonuje zarówno sztućce gastronomiczne na użytek hoteli i restauracji oraz każdego domu. Firma tworzy srebro stołowe o pięknym wzornictwie i wysokiej jakości materiału. Wśród linii, jakie oferuje wyróżnić można Charm o klasycznych wzorach, które nadają elegancji każdemu nakryciu. Wśród nich wyróżnić można zestaw Baguette, Elegance, Elizabeth i Haydn. Linia Sign firmy Amefa to elegancja połączona z prostotą, spośród której możemy wybrać takie zestawy jak Sophie, Palmon, Ventura i Carme. Z kolei zestawy linii Purity (Moderno, Lina, Colorado, Austin) charakteryzuje się smukłym wzornictwem i nowoczesnym minimalizmem. Sztućce gastronomiczne Amefa to również srebro stołowe dla najmłodszych. Dla ich potrzeb sztućce mają odpowiednie rozmiary oraz zaokrąglone formy wpływające na bezpieczeństwo jedzenia. Uchwyty posiadają piękne ilustracje przedstawiające zwierzęta. Zestawy Amefa Children to Deer, Bear oraz TeddyBear.

Hefra to polska firma zajmująca się produkcją srebra stołowego o różnym designie, wielkości i zastosowaniu. Komplet Hefra Spaten wykonany jest ze stali szlachetnej i charakteryzuje się prostymi, szerokimi uchwytami, dzięki którym pasuje do każdej zastawy stołowej. Francuski komplet posiada delikatne zdobienia na uchwytach, które nadają sztućcom ponadczasowy charakter. Wenus to gładka linia srebra stołowego wykonana ze stali szlachetnej z satynowym wykończeniem. Jest niesamowicie elegancka i uniwersalna. Model angielski posiada oryginalne wzornictwo w postaci motywu kwiatowego na uchwytach. Sztućce gastronomiczne Hefra są subtelnie dekorowane, dzięki czemu mają szerokie zastosowanie i nadają subtelnej elegancji zastawie stołowej. Obok nich istnieje również bogato zdobiona linia wschodnia, która nadaje nakryciu orientalnego charakteru.

Sztućce gastronomiczne belgijskiego producenta Berghoff charakteryzują się nowoczesną prostotą i bardzo wysoka jakością wykonania. Projektowane są z myślą o zdrowym i przyjemnym gotowaniu oraz spożywaniu posiłków.

Gerlach to polska firma produkująca sztućce gastronomiczna dla restauracji, kawiarni i hoteli oraz na potrzeby gospodarstwa domowego. Wyroby tej firmy są bardzo eleganckie i wykonane są z najwyższej jakości stali 18/10. Projektanci Gerlach starają się, aby srebro stołowe było nie tylko pięknie wykończone i wygrawerowane, ale także funkcjonalne i poręczne. Sztućce gastronomiczne Gerlach występują w wielu wariantach do wyboru. Mogą być używane na co dzień w domu oraz w eleganckich restauracjach i na przyjęciach okolicznościowych. Gerlach Flames to linia przeznaczona dla zwolenników nowoczesnych, prostych kształtów. Wzornictwo tego zestawu cechuje minimalizm oraz smukłość. Dostępny jest w wersji matowej oraz z połyskiem. Gerlah Horizon to unikalny zestaw srebra stołowego o nowatorskim kształcie. Wśród bardziej tradycyjnych, ozdobnych sztućców Gerlach wyróżnić można linie Celestia, Antica, Retro i Konviva. Wszystkie zestawy cechuje oryginalny design i elegancja.

Producenci oferują bardzo szeroki wybór srebra stołowego. Dzięki temu każdy może wybrać coś dla siebie. Sztućce gastronomiczne o wysokiej jakości, wykonane ze stali szlachetnej służą naszej działalności przez lata, nie tracą połysku i nie wyginają się. W trosce o ich długowieczność należy wybrać sprawdzonych producentów o wieloletniej tradycji oraz doświadczeniu. Dostępne są również na rynku sztućce gastronomiczne o rozmaitym wzornictwie, z kolorowymi uchwytami o różnym kształcie. Są one przeznaczone do użytku domowego. W restauracji, kawiarni czy hotelu lepiej postawić na uniwersalną elegancję, decydując się na sztućce gastronomiczne o minimalistycznej formie. Coraz bardziej popularne staje się satynowe srebro stołowe. Jest ono bardzo praktyczne i łatwe w konserwacji. Sztucće gastronomiczne o wysokim połysku są nadal z powodzeniem stosowane na eleganckich przyjęciach i uroczystościach. Fantazyjne kształty uchwytów nie pasują do każdej zastawy stołowej oraz szkła. Należy pamiętać, że całość powinna tworzyć zharmonizowaną kompozycję, która pasować będzie do wystroju wnętrza restauracji oraz charakteru potraw w niej serwowanych.