Plusy i minusy mieszkania w centrum

 

Lokalizacja mieszkania to jeden z najważniejszych aspektów, którymi kierujemy się podczas kupowania mieszkania. Paradoksalnie, mimo zwiększającej się różnorodności na rynku deweloperskim, wcale nie jest łatwiej trafić szybko i skutecznie na wymarzony dom czy też mieszkanie. W ostatnim czasie bardzo wiele rozmawia się na temat budowania nieruchomości mieszkalnych w ścisłym centrum miasta. Niektóre firmy deweloperskie od lat inwestują w takie rozwiązania, inne dość sceptycznie patrzą na projekty realizowane we wspomnianym miejscu. Warto zatem – choćby ze względu na powyższe rozbieżności – przyjrzeć się bliżej zaletom i wadom tychże nieruchomości, przy jednoczesnym wskazaniu modnych obecnie alternatyw. Tych ostatnich, wbrew pozorom wcale nie jest tak mało, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

 

Komunikacja miejska a centrum miasta

Jeśli chodzi o plusy mieszkania w centrum miasta, z pewnością warto wspomnieć tutaj o komunikacji miejskiej. W dużych miastach ta ostatnia rozwinięta jest na ogromną skalę, a linie autobusowe kursują nie tylko w obrębie granic miasta, ale również poza nimi (szczególnie wtedy, gdy tak jak w Poznaniu czy Warszawie za miastem prężnie funkcjonują osiedla podmiejskie). W polskich miejscowościach działają nie tylko wspomniane linie autobusowe. W Krakowie, Toruniu czy Poznaniu działają również bardzo rozwinięte linie tramwajowe. W stolicy dodatkowo funkcjonuje oczywiście metro. Im bliżej centrum, tym możliwości jak nietrudno się domyślić jest więcej. Osoby mieszkające w takiej lokalizacji bez problemu mogą przemieszczać się w każdą stronę. Nawet wtedy, gdy nie dysponują samochodem czy rowerem.

Gwar i hałas

Wiele osób wskazuje, iż minusem mieszkania w centrum miasta jest nieustający gwar oraz męczący hałas. Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnim czasie władze wielu miast próbują z takimi elementami walczyć. Często uliczki połączone bezpośrednio z najbardziej centralnymi miejscami miast zostają wyłączane z ruchu samochodowego. Można dotrzeć tam za pomocą tramwaju, pieszo lub rowerem. Dzięki temu mieszkańcy starych kamienic czy osiedli przylegających do rynku mogą cieszyć się upragnionym spokojem. Warto również zauważyć, że w centrum miasta bardzo zwraca się uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Ograniczenia prędkości, wprowadzanie stref zamieszkania czy progi zwalniające skutecznie „utrudniają” jazdę nieuważnym kierowcom. Dzięki temu na mieszkanie w centrum coraz częściej decydują się nawet rodziny z dziećmi.

Alternatywa dla mieszkań w centrum

Osoby lubiące naprawdę wyjątkową ciszę oraz bliskość naturalnych terenów zielonych nie muszą siłą skazywać się na życie w centrum. Wiele osób – co ciekawe, na co dzień pracujących i uczących się w centrum – wybiera tak zwane życie podmiejskie. Wiele firm deweloperskich na przestrzeni ostatnich kilku lat wybudowało nowoczesne osiedla za miastem, które pozostają alternatywą dla zabudowań miejskich.

Zielono tylko za miastem?

Wiele osób błędnie sądzi, iż tereny zielone można znaleźć tylko za miastem. Niejednokrotnie to właśnie w centrum wielkich miast powstają piękne parki i ogrody, w których popołudniami można spędzać czas ze znajomymi oraz rodziną. Coraz częściej w Poznaniu, Warszawie czy Krakowie powstają nie tylko parki, ale również siłownie na świeżym powietrzu czy place zabaw dla dzieci.

Okazuje się zatem, że – jak zresztą wszystkie nieruchomości – mieszkania w centrum posiadają swoje ważne zalety, ale także i wady. W kontekście plusów z pewnością pod pewnym względem ważna staje się lokalizacja. Z centrum można dość szybko przemieszczać się w dowolnym kierunku, nie tracąc cennego czasu na stanie w męczących korkach. Osoby mieszkające w takim miejscu często oszczędzają na komunikacji, ponieważ zamieniają auto na tramwaj i autobus lub też alternatywnie na rower. W ostatnim przypadku dużym plusem jest również aspekt zdrowotny. Z drugiej strony lokalizacja związana z centrum miasta często wiąże się z hałasem i gwarem. Jakby jednak nie było, większe miasta polskie sukcesywnie od lat z tymi ostatnimi próbują walczyć. Jeśli chodzi o mieszkania w centrum Poznań czy Wrocław dość efektywnie radzą sobie z ograniczaniem w tamtym miejscu ruchu samochodów. Dzięki temu bezpieczeństwo oraz komfort mieszkania ulegają znacznej poprawie. Warto również zaznaczyć, że alternatywa na rynku nieruchomości jest, ale nie wszyscy decydują się z niej skorzystać. Innymi słowy oznacza to, że mimo pewnych minusów nieruchomości mieszkalne w centrum wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem.