Obowiązki adwokata

Adwokat to jeden z najbardziej cenionych zawodów nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Co roku wielu młodych ludzi rozpoczyna studia prawnicze z myślą o tym, że za kilka lat po zdaniu egzaminu rozpoczną aplikację adwokacką, po ukończeniu której aplikant otrzymuje uprawnienia do wykonywania opisywanego zawodu. Jak się jednak okazuje, droga do kariery adwokackiej pokryta jest wieloma trudnościami. Wiele lat nauki, trudne definicje i skomplikowane egzaminy mogą zniechęcić niejedną osobę. Na metę dotrą najbardziej wytrwali studenci, przed którymi czekają kolejne wyzwania związane z wykonywaniem zawodowych obowiązków. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, prawnicy kończący aplikację adwokacką mają wiele różnorodnych obowiązków. O jakich warto wspomnieć?

Adwokat jako patron aplikanta

Każda osoba, która dostała się na aplikację adwokacką, musi posiadać swojego patrona, czyli innego adwokata sprawującego „opiekę” nad świeżo upieczonym absolwentem. Z reguły przydzielany lub wybierany patron musi posiadać minimum pięcioletnie doświadczenie, jednak w niektórych przypadkach dziekan ORA (Okręgowej Rady Adwokackiej) może pozwolić pełnić funkcję patrona prawnikowi z minimum trzyletnim stażem. Opieka nad aplikantem ma przede wszystkim przygotować młodego człowieka do przyszłego zawodu. Patron powinien być dla swojego podopiecznego chodzącym przykładem. Zarówno w kontekście przestrzegania zasad etyki adwokackiej, jak i w kontekście ważnych umiejętności zawodowych. 

Adwokat jako zaufany doradca

Zawód adwokata bardzo często kojarzy się z walką na sali sądowej. Warto jednak wiedzieć, że niektóre sprawy wcale nie trafiają na wokandę. Adwokat świadczy także pomoc związaną z udzielaniem zwykłych porad prawnych. Innymi słowy, klienci często zgłaszają się do kancelarii z jakimś zapytaniem czy wątpliwością, którą adwokat może szybko rozwiązań.

Adwokat jako obrońca w sądzie

Adwokat reprezentuje swoich klientów przed sądami oraz urzędami. By dobrze wypełniać swoje obowiązki w tym zakresie, musi poznać daną sprawę od podszewki. Zaangażowanie adwokata powinno być oczywiście obiektywne. W tym zawodzie nie można kierować się emocjami i subiektywizmem w podejściu do sprawy czy klienta. Wbrew pozorom takie zachowanie nie jest łatwe, a w niektórych przypadkach trudno o obiektywizm. Niemniej jednak do tego ostatniego trzeba bezwzględnie dążyć.