Rodzaje mieszkań deweloperskich

 

Na polskich rynku z pewnością można znaleźć wiele cennych nieruchomości mieszkalnych. Poszukiwania wymarzonego domu czy mieszkania zajmują jednak wiele czasu, ponieważ idealny lokal mieszkalny dla każdego oznacza coś innego. Jedni skupiają się przede wszystkim na standardzie nieruchomości, który może zapewnić nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. Z drugiej strony istotnym czynnikiem jest chociażby lokalizacja czy też obecność terenów zielonych (których znalezienie w dobie wielkich aglomeracji miejskich może nie być łatwe). Firmy deweloperskie starają się spełniać oczekiwania Polaków wprowadzając nowoczesne rozwiązania przy każdym realizowanym projekcie. W cenie jest oczywiście różnorodność budowanych nieruchomości mieszkalnych, dlatego dziś można znaleźć na rynku zgoła od siebie odmienne rodzaje mieszkań czy domów. Najpopularniejsze z nich to obecnie domy jednorodzinne, domy dwurodzinne, mieszkania, kawalerki oraz apartament. Czym różnią się od siebie wspomniane nieruchomości? 

Osiedle domków jednorodzinnych na przedmieściu

Na przedmieściach w ostatnim czasie bardzo często powstają duże osiedla domów jednorodzinnych, które cieszą się żywym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Nie bez znaczenia wydaje się być lokalizacja takich przestrzeni, ponieważ każda rodzina przede wszystkim chce (mieszkając za miastem) szybko i bezproblemowo dotrzeć do centrum miasta. Z drugiej strony liczne zabudowania, wielkomiejski szum i hałas towarzyszący samochodom przejeżdżającym obok bloków mieszkalnych dzień i noc zraża do siebie polskie rodziny. To właśnie dlatego – nieco na wzór amerykański czy zachodnioeuropejski – deweloperzy zaryzykowali kilka lat temu w projekty osiedli podmiejskich. Czy udało się im osiągnąć sukces? Z pewnością tak, a dowód na powyższe stwierdzenie znajdziemy przede wszystkim w odbiciu liczby powstałym domów jednorodzinnych na obrzeżach. Warto pamiętać, że nierzadko zamiast domów stricte jednorodzinnych osiedla podmiejskie – czy raczej firmy deweloperskie – proponują inne rozwiązanie w postaci domów dwurodzinnych. Tego typu elementy opierają się na założeniu, że w jednym budynku przedzielonym na pół (potocznie znanym jako bliźniak) będą niezależnie zamieszkiwać dwie rodziny. Czasem te ostatnie w ogóle się nie znają, jednak innym razem nie są sobie obce i kupują jedną nieruchomość przedzieloną na pół w porozumieniu. 

Mieszkania deweloperskie w blokach

Mieszkania deweloperskie w blokach to kolejne inwestycje, które na przestrzeni lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony polskiego społeczeństwa. Często ich standard jest bardzo podwyższony, dlatego ciekawość potencjalnych klientów tego rodzaju nieruchomościami nieustannie rośnie. Warto zaznaczyć, że inwestorzy nierzadko decydują się inwestować nie tylko w całe osiedla (jak to było w przypadku nieruchomości w postaci domów jednorodzinnych czy dwurodzinnych), ale także w pojedyncze bloki mieszkalne. Ich lokalizacja jest bardzo ważna i najczęściej związana jest nie z obrzeżem miasta, ale raczej z dość bliskim centrum. Istotne staje się jednak to, by ewentualny blok znajdował się daleko od ulicy, by uniknąć hałasów oraz w przypadku bawiących się dzieci niebezpieczeństw związanych z jeżdżącymi samochodami. Co więcej, wiele takich budynków jest oczywiście ogrodzonych i wyposażonych w nowoczesne place zabaw, by maksymalnie ułatwić życie rodzicom i zapewnić młodszym mieszkańcom cenne bezpieczeństwo. Wpisując w wyszukiwarkę deweloper Poznań czy deweloper Wrocław możemy szybko znaleźć aktualne ogłoszenia związane ze wspomnianymi nieruchomościami. W dobie dwudziestego pierwszego wieku znalezienie mieszkania to rzeczywiście kwestia kilku dni.  

Nowoczesne apartamenty w cenie jak nigdy dotąd

Czym różni się dzisiaj apartament od mieszkania? Firmy deweloperskie szumnie podają, iż w dużej mierze chodzi o standard jednej oraz drugiej nieruchomości. Jak jednak rozpoznać, czy dany lokal mieszkalny jest apartamentem? Przede wszystkim w przypadku apartamentów liczy się metraż. Powszechnie uważa się, że mieszkania poniżej stu metrów kwadratowych nie mogą być apartamentem, a są jedynie lokalami o podwyższonym standardzie. W grę wchodzi także cena. Ta ostatnia w przypadku zwykłych mieszkań jest o wiele niższa. Jeśli w bloku znajduje się zarówno mieszkanie, jak i apartament, ten ostatni umieszczany jest zazwyczaj na ostatnim piętrze. Przede wszystkim dlatego, że zwykle przy apartamentach znajdują się duże tarasy widokowe czy ogromne balkony, z których widok potrafi być przy dobrej lokalizacji budynku naprawdę fenomenalny.  

Plusy i minusy mieszkań deweloperskich można byłoby wskazywać w nieskończoność. Przede wszystkim dlatego, że każdy z nas ma w stosunku do nieruchomości deweloperskich różne podejście. Jedni będą uważać domy jednorodzinne za strzał w dziesiątkę, inni skupią się raczej na poszukiwaniu nowoczesnej kawalerki w centrum miasta, na przykład w nowym bloku mieszkalnym. Warto więc przede wszystkim przed zakupem zastanowić się, jaka w efekcie końcowym powinna być nasza wymarzona nieruchomość, w której zamieszkamy sami lub z rodziną. Ewentualna lista za i przeciw naprawdę może się przydać, ponieważ zaoszczędzi kupującemu wielu problemów związanych z eliminowaniem i wybieraniem kolejnych nieruchomości do oglądania. Z pewnością warto przyjrzeć się dzisiaj kilku opcjom z zakresu nieruchomości pierwotnych, Są to przede wszystkim osiedla podmiejskie z domkami dla jednej bądź dwóch rodzin oraz alternatywnie nowoczesne budynki z mieszkaniami, kawalerkami czy oczywiście apartamentami.