Nauka gry na perkusji? Tylko w Poznaniu!

 

nauka gry na perkusjiZe względu na to, że coraz większą popularnością wśród młodych ludzi cieszy się nauka gry na instrumentach muzycznych, w odpowiedzi na popyt na terenie wielkich miast powstają kolejne prywatne szkoły muzyczne, które mają na celu nie tylko rozwijanie pasji i umiejętności, ale także przygotowywanie przyszłych absolwentów do egzaminów wstępnych na państwowe uczelnie czy też do uczestnictwa w różnego rodzaju zespołach. Dzięki popularyzacji tego typu przedsięwzięć, uczniowie mają możliwość funkcjonowania w komfortowych warunkach ucząc się w różnych trybach – na przykład indywidualnym. Ze względu jednak na to, że niezwykle ważne jest konfrontowanie swojej wiedzy czy umiejętności z całym zespołem, nauczyciele bardzo często organizują mini-koncerty, na których istnieje możliwość dopasowania się do pozostałych sekcji instrumentalnych czy utrzymania tempa muzycznego całej grupy. Jako, że młodzi adepci chętnie wzorują się na gwiazdach największych scen muzycznych, coraz chętniej jako instrument podstawowy wybierane są takie instrumenty, jak chociażby gitara elektryczna czy perkusja.

W przypadku tego drugiego niezwykle ważne są zasoby sprzętowe, trudno więc się dziwić, że jeżeli chodzi o duże miasta i takie zajęcia, jak chociażby nauka gry na perkusji Poznań czy inne większe aglomeracje stara się dostarczyć kandydatom na perkusistów odpowiedni sprzęt. O ile jeszcze zakup skrzypiec, gitary klasycznej czy nawet elektrycznej może nie być tak problematyczny, o tyle już perkusja wymaga nie tylko ogromnych zasobów finansowych, ale i warunków, w których można by było bez szkody dla sąsiadów ćwiczyć także poza godzinami zajęć.

Szkoły muzyczne w Polsce są naprawdę na wysokim poziomie, nie musimy się zatem niczego wstydzić czy też nabawiać kompleksów w zestawieniu z Zachodem, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę, że nawet najlepsza szkoła i najlepiej wykwalifikowani fachowcy nie są w stanie zdziałać wiele, jeżeli w uczniu nie ma pasji oraz chęci do ćwiczeń. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza jeżeli spojrzy się na przekrój najsłynniejszych muzyków – większość gwiazd największych scen muzyczny to ludzie, którzy nauczyli się gry na instrumencie samodzielnie – tylko i wyłącznie dzięki swojej pasji i godzinom spędzonym na prostych ćwiczeniach. Wiadomo oczywiście, że zapał może nie wystarczyć, kiedy komuś zależy na byciu profesjonalistą. Warto więc stosunkowo wcześniej sprawdzić ofertę dydaktyczna poszczególnych placówek, ponieważ nie wszystkie posiadają uprawnienia do funkcjonowania jako „typowe” szkoły. Można bowiem uczyć się gry w trybie wieczorowym i dziennym, na który nie każdy może sobie pozwolić.

szkoła muzycznaW pierwszym przypadku, poza przedmiotami ściśle związanymi z muzyką, realizowany jest jednocześnie program nauczania odpowiedni dla szkoły średniej, podstawowej lub gimnazjalnej, w drugim natomiast na zajęcia uczęszcza się po zakończeniu zajęć w standardowej szkole. W tego typu szkołach muzycznych wykładane są oczywiście najróżniejsze przedmioty związane ściśle z nauką muzyki. W programie można więc znaleźć zasady muzyki, kształcenie słuchu, harmonię, historię muzyki, literaturę muzyczną czy też naukę akompaniamentu. Oczywiście dodatkowo nauka obejmuje instrument, który został przez ucznia wybrany na swój „kierunkowy” Oferujący takie obszary, jak chociażby nauka gry na perkusji Poznań czy też inne większe miasto, daje możliwość nie tylko uczenia się w formie teoretycznej, ale także praktycznej. To w końcu ona jest najważniejsza dla przyszłego muzyka i to od niej zależy, jak potoczy się w późniejszym czasie jego dalsza kariera. Stolica Wielkopolski znajduje się w czołówce niezwykle bogatej tradycji muzycznej, być może właśnie dlatego ma tak wysoki poziom nauczania. W Poznaniu oprócz wielu prywatnych szkół muzycznych funkcjonują także placówki państwowe, znane i szanowane w kraju takie, jak konserwatorium muzyczne, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, ogólnokształcąca szkoła baletowa, oraz najróżniejsze mniejsze lub większe szkoły prywatne i państwowe, które sumiennie kształcą najlepszych przyszłych muzyków.