Konsekwencje pracy z komputerem

W związku z tym, że postęp technologiczny jest coraz intensywniejszy, a rynek pracy obfituje w coraz to nowe rodzaje zawodów, praca za pośrednictwem komputera staje się niemal codziennością. Okres ogromnych przemian sprawia, że prawie wszystkie sektory w naszej gospodarce ulegają zmianom technologicznym, które mają usprawniać i ułatwiać proces zatrudniania i wykonywania zadań. Współczesna informatyka i teleinformatyka sprawiła, że w większości przypadków, zautomatyzowanie przedsiębiorstw zmniejszyło zapotrzebowanie na udział pierwiastka ludzkiego, wprowadzając zwiększony udział maszyn. Zwrócenie uwagi na tak ważny element jak ergonomia zostało wykorzystane w przestrzeni konstruowania urządzeń w taki sposób, aby stanowisko pracy było jak najkorzystniejsze dla poszczególnych osób. Sprzęty są właściwie projektowane i podporządkowywane możliwościom i potrzebom poszczególnych osób, dzięki czemu praca staje się efektywniejsza i mniej męcząca.

 Oczywiście zwiększona technologizacja może pociągać za sobą określone skutki – z jednej strony zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów, doskonale znających się na elektronice i wszelkiego rodzaju maszynach, z drugiej zaś zwiększa się bezrobocie spowodowane zmniejszeniem zatrudnienia ze względu na wprowadzanie udogodnień komputerowo-internetowych. Oczywiście rozwój nowych technologii pociągnął za sobą przemiany na rynku pracy, ponieważ pojawiły się zupełnie nowe formy zatrudnienia. Ścieżka kariery jest dużo bardziej urozmaicona, do lamusa odchodzą także tradycyjne zasady, takie jak przywiązanie do miejsca zatrudnienia czy samego otoczenia. Telepraca, samozatrudnienie czy podejmowanie się zleceń dorywczych, stały się codziennością wielu ludzi, którzy z jakiś powodów nie mogą, bądź nie chcą ubiegać się o konkretne stanowisko pracy w biurowcach czy urzędach. Ze względu na to, że zmieniło się samo miejsce wykonywania poszczególnych zadań lub zleceń, dla wielu osób „zakładem pracy” stał się własny dom, lub własne mieszkanie, a urządzeniem, stanowiącym podstawowe narzędzie, okazał się prywatny komputer. Jedne zawody okazują się zatem bardziej potrzebne, inne odchodzą w zapomnienie lub wykonywane są zdecydowanie rzadziej.

Ze względu na to, że współczesne stanowisko pracy potrzebuje usankcjonowania prawnego, prawnicy okazali się być ciągle atrakcyjnymi kandydatami, jednak niektóre treści związane z wykonywaniem tego zawodu, musiały zostać rozszerzone lub tworzone od zupełnych podstaw. Podstawowym wymaganiem staje się nie tylko doskonała znajomość języków obcych, ale i biegła znajomość obsługi komputera wraz z wszelkiego rodzaju nowinkami technologicznymi, które okazują się niezbędne podczas wykonywania swoich podstawowych obowiązków. Wzięciem pracodawców cieszą się także ekonomiści, socjolodzy i psycholodzy, którzy zajmują się analizą rynku oraz pracownicy agencji reklamowych. Ze względu na to, że na szeroką skalę rozwija się sprzedaż przez Internet, poszukiwani są przedstawiciele handlowi potrafiący właściwie obsługiwać sieciowy sklep, a także wszyscy ci, którzy tworzą teksty prasowe publikowane już nie tylko w tradycyjnej prasie, ale i właśnie w Internecie.

Konieczność stałego przebywania przed ekranem monitora wymusza od nas określenie tego, jak powinno wyglądać prawidłowo skonstruowane stanowisko pracy oraz tego, jak właściwie powinniśmy siedzieć, aby jak najdłużej zachować formę oraz nie obciążać stawów czy kręgosłupa. Dla naszego wzroku zbawienne okazało się wprowadzenie monitorów LCD, które zmieniły nie tylko parametry techniczne czy jakość obrazu oraz wytyczne dotyczące przestrzeni miejsca pracy. Monitory przestały „migotać”, dzięki czemu wszystkie osoby, które cierpiały na jakiekolwiek schorzenia neurologiczne, takie jak chociażby epilepsja, mogą bezpiecznie spędzać czas w pracy. Mniejsza objętość i masa monitorów pozwala także na manipulację ich odległością czy kątami ustawienia, dlatego też każdy ma możliwość dopasowania ich do swoich własnych potrzeb. Zniknęły też problemy z odbiciami i błyszczeniem się ekranów, dzięki czemu wzrok jest w stanie męczyć się znacznie wolniej. Szczegółowe informacje dotyczące rozwiązań dostępne są na http://www.3arm.pl/seria-3,816.html

Nieodłączną częścią pracy stały się także komputery przenośne, takie jak laptopy, palmtopy i tablety, które umożliwiają pracę zdalną nie tylko bezpośrednio w domu, ale i poza właściwym miejscem zatrudnienia, zwiększając tym samym naszą mobilność. Komputery mogą być wsparciem podczas sporządzania danych firmy, prezentowania towaru u poszczególnych klientów, robienia notatek czy pokazywaniu projektów. Pomimo wielu zalet tego typu praca ma jednak swoje minusy. Niedogodnością może być na przykład połączona z monitorem klawiatura, której małe rozmiary wymuszają przyjmowanie przez nas niekomfortowej pozycji ciała. Pochylenie głowy do przodu, ze względu na to, że sprzęt trzymany jest najczęściej na kolanach, powoduje obciążenie mięśni szyi oraz kłopoty z kręgosłupem. Utrzymywanie stałej pozycji siedzącej jest wprawdzie dla nas mniej męczące od stania, powoduje jednak większe obciążenie kręgosłupa w okolicach lędźwi i szyi, przez co konieczne staje się prawidłowe przygotowanie sobie miejsca, jakim jest stanowisko pracy.

 Niesamowity rozwój nowych technologii i skomputeryzowania naszej codzienności doprowadził do konieczności stworzenia nowych zawodów, takich jak informatycy, programiści czy graficy. Ze względu jednak na fakt, iż coraz częściej poszczególne osoby decydują się na pracę bezpośrednio ze swojego domu, konieczne stało się określenie nowych warunków zatrudnienia oraz weryfikacji takich wytycznych, które określają na przykład jak powinno być zorganizowane domowe stanowisko pracy oraz jakiego typu oświetlenie powinno być w nim zastosowane. Współczesne firmy zatrudniają także etatowych współpracowników, którzy zawodowo zajmowaliby się wyszukiwaniem informacji, projektowaniem stron www, a także stylistów czy dietetyków, rozwijających swoje biznesy właśnie za pośrednictwem Sieci. Zwiększona ilość czasu spędzonego przed ekranem monitora wymaga zatem od nas dbałości o swoje własne zdrowie i stworzenia sobie takich warunków, które nie obciążałyby naszych kręgosłupów oraz wzroku.