Jak w prosty sposób powiększyć małą łazienkę?

 

jasne płytki ceramiczneWiele osób z zazdrością spogląda na właścicieli domów i dużych mieszkań, którzy dysponują dużym pomieszczeniem kąpielowym, mogącym być urządzanym w niemal dowolny sposób. Ze względu na to, że większość z nas staje przed koniecznością zadowolenia się małą, nieustawną łazienką, ewentualne remonty wymagają od nas nie lada umiejętności kreatorskich. Zapominamy jednak, że istnieją proste triki, za pośrednictwem których jesteśmy w stanie skutecznie powiększyć wnętrze naszej łazienki i sprawić, że całość będzie całkowicie odmieniona, praktycznie bez konieczności przestawiania ścian i przebijania się do pomieszczenia obok. Z pomocą przychodzą nam też producenci płytek ceramicznych i armatury łazienkowej, którzy znając realia życia w dużych skupiskach ludności, doskonale wiedzą, jakie mamy potrzeby.

W sprzedaży dostępnych jest już wiele mniejszych odpowiedników wanien, zlewów czy pryszniców, dzięki czemu nie musimy już stawać przed trudnym dylematem „wanna czy prysznic”. Dzięki skutecznej pracy projektantów i designerów, wiele z nowoczesnych elementów wyposażeniowych powstaje zgodnie z zasadami ergonomii, łącząc wiele rozwiązań na zasadzie „2w1”. W taki sposób jesteśmy w stanie nabyć wannę z przeszkloną zabudową, dzięki której posiada funkcję standardowego prysznica. Możemy też przyjrzeć się propozycjom niewielkich umywalek, które – podobnie zresztą jak prysznice – w wielu przypadkach są szklane, przez co nasza łazienka jest w stanie nabrać lekkości i sprawiać wrażenie niezastawionej niepotrzebnymi rzeczami. Odwiedzając dowolny, oferujący płytki ceramiczne sklep, warto zwracać uwagę na te płytki, które posiadają duże rozmiary. Dobrze sprawdzą się oczywiście także te płytki, które posiadają klasyczne formaty, jednak te wydłużone czy większe, skutecznie potrafią manipulować wnętrzem optycznie je wydłużając i poszerzając. Nie mniej wkładu ma także dobre oświetlenie, które dobrze odbija się na powierzchni płytek i rozświetla wnętrze. Projektanci zwykle zalecają zastosowanie podwieszanego sufitu z oświetleniem punktowym i zastosowanie dodatkowo luster, dzięki którym światło odbija się od mebli i przedmiotów znajdujących się wewnątrz. Z tego też powodu płytki ceramiczne czy gresowe powinny być w jasnych kolorach. Te ciemniejsze nie tylko dominują przestrzeń, ale i pochłaniają większość światła sprawiając, że całość jest mroczna i nieprzyjemna w obyciu.

Istotna jest także dbałość o przestronność wnętrza. Do dyspozycji mamy już dzisiaj szafki narożnikowe oraz podwieszane półki, które skutecznie zostawiają swobodę poruszania się po podłodze. Jeżeli w naszej małej łazience widoczna jest większość podłogi, możemy sprawić, że całość będzie wydawać się większa. Dobrze więc decydować się na podwieszane elementy sanitarne, które nie będą musiały być montowane na podłodze. Ze względu na wspomnianą już możliwość rozświetlania łazienki dobrym oświetleniem, odwiedzając oferujący płytki ceramiczne sklep, warto wybierać takie materiały, które dobrze odbijają światło. W sprzedaży dostępne są już szkliwione płytki gresowe, metaliczne mozaiki, szkło, meble na wysoki połysk oraz duże lustra bez ram, które spowodują, że mała łazienka wyda się znacznie przestronniejsza. Nie można zapominać także o iluzji oraz złudzeniach optycznych, które tak fascynowały nas w dzieciństwie. Oferta sklepów jest dzisiaj we wspomnianym zakresie bardzo szeroka. Odwiedzając stronę producenta można poczytać o niej o wiele więcej.

Prostokątne płytki ceramiczne można układać poziomo, dzięki czemu nowy układ optycznie poszerzy łazienkę. Dodatkowo te, które będą układane pionowe, będą w stanie wydłużyć wnętrze, dlatego można też pokusić się o subtelne desenie, przede wszystkim te, w których pojawiają się pasy. Zazwyczaj wszelkiego rodzaju wzory optycznie zmniejszają przestrzeń, powinno się zatem unikać wszelkich eksperymentów z wielością barw i odcieni. Im prostsze elementy, tym lepiej, warto o tym pamiętać. Nieco przekornie, można pokusić się także o dużą umywalkę i dużą kabinę prysznicową, które dobrze zharmonizują wnętrze. Może nam się wydawać, że takie rozwiązanie będzie przytłaczające, okazuje się jednak, że stosowanie dużej ilości miniatur nadmiernie „zagraca” całość, przez co przebywanie w łazience jest męczące. A nie powinno, zwłaszcza wtedy, kiedy weźmie się pod uwagę, że łazienka jest przestrzenią, w której nie tylko poddajemy się zabiegom kosmetycznym i higienicznym, ale także oczyszczamy się i odpoczywamy. Dobrze więc, kiedy całość sprzyja relaksowi.